Wiadomości Urzędu Gminy Kłaj

W 1549 roku maj został nazwany miesiącem Maryi. W Grodkowicach powoli wraca zwyczaj odprawiania nabożeństw majowych przy kapliczkach. 12 maja 2024 roku mieszkańcy spotkali się przy kapliczce Matki Boskiej Łaskawej.

26 maja (ostatnia niedziela) spotykamy się o godz. 16 przy kapliczce Lisowskich. W tygodniu majówki są w kaplicy.

Dziękujemy za przekazanie zdjęć z majówki przy kapliczce.

Aby powiększyć - proszę kliknąć w zdjęcie

 

Jak co roku, w okolicach 15 sierpnia, istnieje możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień miejsc staniąteckiego klasztoru. Siostry z okazji corocznej Cracovia Sacra udostępniają wnętrza "zza klauzury", które możemy zobaczyć w dniach 12-15 sierpnia, w godzinach 10-19. Wejścia odbywają się co pół godziny. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i jest bezpłatne. 

Z naszej strony zapraszamy na film ukazujący wnętrza klasztoru w Staniątkach (kliknij tutaj by obejrzeć film na YouTube) oraz do przeczytania artykułu opisującego jego historię (kliknij tutaj by przeczytać artykuł). Zapraszamy także tutaj na krótki reportaż z klasztoru.

Udało się!

Po szalonej walce w ostatnich meczach, a zwłaszcza w ostatnim spotkaniu z Bruk-Bet Niecieczą, zawodnicy Puszczy Niepołomice awansowali do piłkarskiej Ekstraklasy. Gdy 11.06.2023 Grodkowice szły spać, w Niepołomicach zaczynano świętowanie...

Gratulujemy i czekamy na awans do Ligi Mistrzów.

Maj się kończy, a wraz z nim Majówki. Podobnie jak w roku ubiegłym przez dwie niedziele odbyły się one przy kapliczkach. Piękna pogoda zachęciła do udziału sporą grupę mieszkańców i nie tylko...

Długo czekaliśmy i ... doczekaliśmy się :)

Po świętach ruszyło pełną parą zapowiadane brukowanie ścieżek na naszym cmentarzu parafialnym. Niektóre prace przerażają odwiedzających groby, ale są one konieczne do wykonania przy tak wymagającym zleceniu. Już przed świętami wycięto drzewa przy alejce prowadzącej od głównej bramy oraz świerki w dolnej części cmentarza. Obecnie utwardzane jest podłoże pod kostkę brukową na zejściu w dół cmentarza. Zwłaszcza tutaj trzeba bardzo uważnie poruszać się - przejście jest mocno utrudnione. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w tej części, będą zbudowane "schody", które ułatwią poruszanie się w najbardziej stromym miejscu. Od zachodniej strony - za ogrodzeniem - została już utwardzona kamieniem droga prowadząca do dolnej bramy. 

Dla tych, którzy nie mogą z różnych przyczyn przyjechać na cmentarz, będziemy co jakiś czas publikować kilka zdjęć. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii pokazującej prace prowadzone na cmentarzu.

Wiele osób, które w ostatnich dniach lutego odwiedziło cmentarz w Brzeziu zauważyło już, że na parkingu przed bramą wejściową pojawił się zniczomat, czyli automat do sprzedawania zniczy. Jak wiemy, już w ubiegłym roku niektórzy nasi mieszkańcy czynili starania o możliwość codziennego nabycia zniczy przed wejściem na cmentarz. 

Więc jest, ale jak z niego korzystać...

 Zapraszamy do galerii zdjęć, w której możemy zobaczyć piękne szopki wykonane przez uczniów (wraz z rodzinami) szkół w Brzeziu, Grodkowicach, Suchorabie, Szczytnikach i Jaroszówce. Był to kolejny konkurs zorganizowany przez naszego księdza wikarego Jana Jakubca. Szopki można oglądać "na żywo" w kościele parafialnym - w Kaplicy Kolejarskiej. Mamy nadzieję, że nasze zdjęcia staną się inspiracją do wzięcia udziału w kolejnym konkursie.

Miło nam poinformować, że od Świąt funkcjonuje nowa strona internetowa naszej parafii. Znajdziemy na niej informacje o intencjach mszalnych, kolędzie i tygodniowe ogłoszenia parafialne.

Adres strony: www.parafia-brzezie.com.pl 

Można też skorzystać z menu "Na skróty - linki do stron", w którym znajduje się odnośnik "Parafia w Brzeziu" 

 

 

Staraniem Biblioteki Publicznej w Kłaju został wydany przewodnik "Brzezie - Od Krzemionek do Pięciolipek". W nim znajdziemy opis obiektów znajdujących się na trasie od cmentarza parafialnego w Brzeziu do skrzyżowania z drogą 94, przy tzw. Pięciolipkach. W sposób szczególny został opisany nasz kościół parafialny.

Odwiedziny grobów w ostatnich latach rozkładane są na kilka dni. Powodowane jest to względami organizacyjnymi, bezpieczeństwem na drogach. O świętach 1 i 2 listopada pisaliśmy w trudnym 2020 roku. Dla chcących przeczytać o nich raz jeszcze proponujemy artykuł "Wszystkich świętych", a także inny związany tematycznie "Trupi miodek - a co to takiego..". Poczytajmy także o cmentarzach, które są nam najbliższe: "Cichawa - cmentarz wojenny" i "Cmentarz wojenny nr 332 - Brzezie"
Aby przeczytać proponowane artykuły proszę kliknąć w wybrany tytuł.

Jak co roku siostry benedyktynki, zapraszają chętnych do odwiedzenia klasztoru w Staniątkach. Zwiedzanie odbywa się w ramach projektu Cracovia Sacra.

Wstęp na wszystkie części oraz do wszystkich obiektów jest bezpłatny. Wejścia w grupach do 25 osób według kolejności przyjścia.
Przed klasztorem można kupić specjały wykonane przez siostry i pochodzące z ich ogrodu.

Przejście na emeryturę księdza proboszcza Stanisława Maroszka jest równocześnie związane z jego jubileuszem 40 lat posługi kapłańskiej. Po uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w ostatnią niedzielę czerwca w 2022 roku, przedstawiciele parafian oraz służby liturgicznej złożyli podziękowanie za 21 lat pracy naszej wspólnocie.

W niedzielę 26 czerwca po Mszy Świętej w kaplicy w Grodkowicach pożegnaliśmy odchodzącego na nową parafię Księdza Jana Jakubca. Zgromadzeni dziękowali mu za 3 lata posługi w naszej parafii. W pamięci naszej pozostanie jako zaangażowany, aktywny ksiądz - człowiek, pomysłodawca i organizator konkursu szopek w Szkole Podstawowej w Grodkowicach.

 

Święcenie pokarmów w Kaplicy w Grodkowicach odbędzie się w Wielką Sobotę o godzinie 10:00.

Życzymy wszystkim mieszkańcom zdrowych i spokojnych Świąt.

Aby nie szukać daleko, zebraliśmy i umieszczamy kilka ważnych numerów telefonów.
Lista będzie aktualizowana.

Numer alarmowy ogólny

112

Policja

997

Policja – Niepołomice (dyżurny)

12 281 41 11

Straż pożarna

998

Pogotowie ratunkowe

999

W dniu 17 lutego 2022 wznowił działalność Komitet Protestacyjny "Nie dla kompostowni w Cichawie". Na trwających od 16 lutego 2022 r. posiedzeniach rad sołeckich Szczytnik, Cichawy, Krakuszowic, Świątnik, Czyżowa wypracowane zostało wspólne stanowisko w odniesieniu do propozycji Wójta Zbigniewa Wojasa w sprawie zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Szczytniki.2 i Cichawa.2. Najogólniej rzecz ujmując Wójt raczej nie zmierza do wywiązania się z obietnicy społecznej jaką nam wszystkim złożył i nadal uparcie dąży do ułatwienia budowy kompostowni i obiektów przetwarzających i unieszkodliwiających odpady na strefach w Szczytnikach i Cichawie. 

Mimo, że problem nie dotyczy bezpośrednio naszej gminy, to jednak wpłynie znacząco na naszą miejscowość. Wiemy dobrze, że wiatry zachodnie są najczęstszymi u nas. Z pewnością spotęgują się przykre zapachy, które już teraz są odczuwalne (z tuczarni w Cichawie).

Szczegóły można śledzić na Facebooku - profil "Szczytniki Protest", z którego pochodzą poniższe posty. 

JSN Dome is designed by JoomlaShine.com