11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. 
Order wojenny Virtuti Militari (z łaciny: Męstwu Wojskowemu – Dzielności Żołnierskiej) to najwyższe polskie odznaczenie wojenne, nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest ono jednym z najstarszych orderów wojennych na świecie. Order w tzw. II Rzeczypospolitej (1919 – 1939 r) nadano 8389 osobom. Jednym z Kawalerów Orderu Virtuti Militari jest Jan Zawadzki, urodzony 2 lipca 1897 roku w Grodkowicach. Był synem Andrzeja i Jadwigi z domu Skrzypek.

Dnia 24 października 2020 społeczność sąsiedniej Parafii – Chełmu, pożegnała swojego wieloletniego Proboszcza - ks. Antoniego Tworka. Ksiądz Antoni zapisał się w pamięci swoich parafian jako niezwykle aktywny człowiek oraz kapłan dbający o swoich wiernych. 
Oprócz gorliwej pracy duszpasterskiej, prowadził budowy i remonty w swojej parafii, zakupił dworek w Gierczycach adaptując go później na kościół, w którym powstała nowa parafia.

Rok 2019 był poświęcony twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W telewizji można było podziwiać między innymi jego witraże z krakowskich kościołów. Telewizja Kraków pokazywała ich projekty z Muzeum Narodowego. My, na co dzień, możemy również podziwiać witraż o bardzo dużych walorach artystycznych.

Jeszcze kilka lat temu, wchodząc na cmentarz w Brzeziu, przy głównej alejce, po prawej stronie, mogliśmy zauważyć stary nagrobek. Był to nagrobek siostry Służebniczki pracującej i zmarłej w naszej parafii. Siostrę Zofię Gawełczyk pamiętają najstarsi mieszkańcy Grodkowic i Łysokań. Młodsi nie kojarzą postaci, przez lata związanej z naszą miejscowością, dlatego postanowiliśmy przybliżyć jej osobę. Tym bardziej, że nagłe zniknięcie grobowca w listopadzie 2011 roku zbulwersowało wielu...

ks. Jan Szybowski
ks. Jan Szybowski

Postać księdza Jana Szybowskiego powoli ucieka z pamięci parafian.
Dziś chcielibyśmy starszym przypomnieć jego sylwetkę, a młodszych zapoznać z Jego życiem. 
Ksiądz Jan Szybowski urodził się 29 października 1915 roku w Gaju koło Krakowa, jako szóste dziecko Jana (organisty z Bochni) i jego żony Karoliny. W rodzinie było dwanaścioro dzieci w tym troje nauczycieli, lekarz, śpiewak, aktor, organista i ksiądz. Był uczniem gimnazjum w Wadowicach, odbył studia seminaryjne najpierw w Niższym Seminarium Duchownym w Pniewach, następnie w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie (ukończył je w 1941 roku).

W Grodkowicach, na wzgórzu, stoi pałac. W 1837 roku nie było go jeszcze, ale stał tu stary szlachecki dwór. To właśnie w nim 6 VII 1837 roku urodził się Władysław Żeleński, syn Marcjana i Kamili z Russockich. Ojciec (artystyczna dusza – mimo że rolnik) grywał na fortepianie i na wiolonczeli, czasem komponował.

JSN Dome is designed by JoomlaShine.com